Investiční alkohol

Ahoj sběratelé, investoři, dneska jsem tu s něčím, co by vás mohlo zajímat – investování do alkoholu. Možná jste už o tom slyšeli, možná ne, ale já vám dneska přinesu pár zajímavých věcí, které byste měli mít na paměti, pokud se chystáte do tohoto oboru vstoupit. Investování do alkoholu může být zajímavým způsobem, jak zhodnotit […]

Obsah článku

Ahoj sběratelé, investoři, dneska jsem tu s něčím, co by vás mohlo zajímat – investování do alkoholu. Možná jste už o tom slyšeli, možná ne, ale já vám dneska přinesu pár zajímavých věcí, které byste měli mít na paměti, pokud se chystáte do tohoto oboru vstoupit.

Investování do alkoholu může být zajímavým způsobem, jak zhodnotit své peníze. Výhodou je, že když koupíte správně zvolenou lahev, její cena dlouhodobě roste. Málokdy se stane, že cena lahve klesne pod její retail price při uvedení na trh. Takže pokud se rozhodnete investovat do nějaké kvalitní lahve, můžete očekávat slušný zisk.

Další výhodou je, že k alkoholu nepotřebujete žádné speciální podmínky na skladování, jako je tomu třeba u vína. Stačí mu temno, chladno a čisto. Navíc lahve se dají skladovat i na výšku na stojato, což je super pohodlné.

Ale to není všechno, co se týče investování do alkoholu. Musíte být taky připraveni na některé nevýhody. Jednou z nevýhod je, že lahve mohou být křehké, protože se jedná o sklo. Takže manipulace a posílání alkoholu z místa na místo může být riskantní, a pokud se to nezvládne správně, může to skončit ztrátou investice.

Další nevýhodou může být velikost lahve. Některé lahve mohou být velké a mají ještě nějaký boxík, takže pokud jich máte několik, může se vám toho začít scházet a zabírat spoustu místa.

A to nejsou jediné věci, které byste měli brát v úvahu. Je také důležité si uvědomit, že lahve mohou být falešné. To se samozřejmě netýká jen trhu s whisky, ale může se to stát i u jiných druhů alkoholu. Je tedy důležité být opatrný a nakupovat od důvěryhodných zdrojů.

A co se týče samotného nákupu, já osobně preferuji českou produkci. Myslím si, že to má spoustu výhod, jako je snadnější hledání informací a možnost si láhev pořídit přímo od palírny. Navíc, když budu chtít nějakou lahvu prodat, tak neplánuji prodávat do zahraničí kvůli byrokracii a složitosti.

Níže to ještě sepíšu v bodech pro přehlednost:

 1. Výhody investování do alkoholu:
  • Růst hodnoty: Investice do správně vybraných lahví může vést k dlouhodobému růstu ceny. Vyhýbá se tak riziku, že by cena klesla pod pořizovací hodnotu.
  • Snadné skladování: Na rozdíl od jiných forem investic, alkohol nevyžaduje speciální skladovací podmínky a je pohodlné ho skladovat i na výšku.
 2. Nevýhody a rizika spojená s investováním do alkoholu:
  • Křehkost lahve: Skleněné lahve představují riziko při manipulaci a transportu, což může způsobit ztrátu hodnoty investice.
  • Prostorová náročnost: Velké lahve s doplňujícím balením mohou zabírat hodně místa, což je důležité brát v úvahu.
 3. Tipy pro začátečníky:
  • Opatrnost při nákupu: Varování před falzifikáty a doporučení nakupovat u důvěryhodných zdrojů.
  • Lokální produkce: Příznivější hledání informací a možnost přímého kontaktu s výrobcem – výhody investice do českých výrobců.
 4. Důležitost osobního zážitku:
  • Vášeň a sběratelská hodnota: Podtržení důležitosti nejen finančního zisku, ale i osobního zájmu a sběratelské vášně.

Závěrem chci říct, že investování do alkoholu není jen o finančním zisku, ale také o vášni k těm konkrétním značkám a palírnám. Je to o sbírání zajímavých věcí a o objevování nových chutí a vůní. Takže pokud se rozhodnete do tohoto oboru vstoupit, buďte připraveni na to, že to není jen o penězích, ale také o zážitku. A pamatujte si, že pokud nevíte kam, investujte do sebe.