Jak investovat do Lega

Ahoj sběratelé a investoři. Investýř here 🙋🏻‍♂️ Tento blogový příspěvek je určen pro všechny, kteří mají zájem o investice do LEGO setů a chtějí se dozvědět, jak vybírat ty, které mají potenciál růstu ceny v budoucnosti. Investování do LEGO není jen zábavnej koníček, ale může být zajímavou investicí. Proto se pojďme podívat na několik klíčových […]

Obsah článku

Ahoj sběratelé a investoři. Investýř here 🙋🏻‍♂️ Tento blogový příspěvek je určen pro všechny, kteří mají zájem o investice do LEGO setů a chtějí se dozvědět, jak vybírat ty, které mají potenciál růstu ceny v budoucnosti. Investování do LEGO není jen zábavnej koníček, ale může být zajímavou investicí. Proto se pojďme podívat na několik klíčových faktorů, které byste měli zvážit při výběru LEGO setů pro investici.

Doba Lego setu na trhu

Prvním důležitým aspektem je doba, po kterou je LEGO set v oběhu. Říká se jí shelf-time (čas na polici). Čím déle je set na trhu, tím větší je šance, že už si ho pořídilo více lidí, což může ovlivnit jeho budoucí cenu. Sety, které jsou dlouhodobě v oběhu, mohou mít nižší potenciál růstu v porovnání s těmi, které jsou omezené nebo unikátní.

To prostě a jednoduše znamená, že když je set na trhu 3 měsíce a méně, tak je to hodně zajímavý a když je má Lego set shelf-time ve 3 letech a déle, tak jeho zajímavost klesá.

Příklad kratšího shelf-life setu je můj oblíbený 40622 LEGO BrickHeadz Disney 100th Celebration, který byl na trhu 11 měsíců.


Jsou samozřejmě i sety, které byly na trhu třeba 8 dní a méně (41630 LEGO BrickHeadz Disney Jack Skellington & Sally). To jsou výjimky.

Příklad dlouhého shelf-life setu je 10220 LEGO Volkswagen T1 Camper Van. Byl na trhu přes 9 let.

Důležité je také sledovat unikátní minifigurky a speciální edice, které mohou přidat na hodnotě setu. Hezkým příkladem je 76989 LEGO Horizon Forbidden West Tallneck, kde je figurka Aloy. Set šlo pořídit nejlevněji za 1 399 Kč a figurka samotná aktuálně stojí průměrně na Bricklinku 577 Kč (data ke dni 13. 1. 2024). Je to díky tomu, že se jedná o jediný Lego set ke hře Horizon a zatím se neobjevily informace, že by se měly dělat další sety. Je proto velká pravděpodobnost, že se jedná o jediný set a minifigurku navždy.

Cena Lego setu

Dalším faktorem je cena, za kterou si LEGO set pořídíte. Dobrá cena pro investici je obvykle o několik procent nižší než původní cena. Nakupuji při minimálně 30% slevě. Sledování vývoje ceny a odhad, kdy bude set stahován z trhu je klíčové pro rozhodování, kdy nakoupit. Máme na to vyvinutého Lego-bota na Discordu, tak se přidej 🤩

Vhodný čas k nákupu Lego setu

Kdy koupit LEGO set na investici? Ideální čas je právě tehdy, když set jde do důchodu, tedy kdy jej LEGO přestane vyrábět. Existují různé zdroje informací o odhadovaném termínu ukončení výroby, které mohou být užitečné při plánování nákupu. Ty nejdůležitější najdeš na zmíněném Discordu.

Pokud se chystáte investovat do LEGO setů, doporučuji pečlivě zvážit všechny tyto faktory a provést důkladný výzkum konkrétních setů, které vás zajímají. Sledování trhu a jeho trendů může být klíčové pro úspěšné investování do LEGO.

Potřebujete poradit?

Máte nějaký oblíbený LEGO set, do kterého byste rádi investovali? Dejte mi vědět v komentářích nebo na Discordu a třeba se na něj podíváme v dalším článku! Děkuji za váš čas a přeji hodně úspěchů při investování do LEGO! A pamatujte, investovat do LEGO může být zábavné i výnosné!

Tak to by bylo pro dnešek všechno, doufám, že se vám tento příspěvek líbil. Pokud máte nějaké dotazy nebo náměty na další témata, neváhejte napsat do komentářů. Těším se na naši další diskuzi a přeji vám krásný den!