MTG karta Black Lotus za 70 milionů korun?

Čau 👋🏻 tady Investýř! Dneska vám přináším šílenou zprávu, která se zapsala do historie. Kdo by si pomyslel, že kousek potištěného kartonu může stát 70 milionů korun. Jo, mluvím o kartě Black Lotus z Magic The Gathering! Svatý grál karetní hry Magic The Gathering Abychom pochopili, co se to stalo, musíme skočit zpátky do roku […]

Obsah článku

Čau 👋🏻 tady Investýř! Dneska vám přináším šílenou zprávu, která se zapsala do historie. Kdo by si pomyslel, že kousek potištěného kartonu může stát 70 milionů korun. Jo, mluvím o kartě Black Lotus z Magic The Gathering!

Svatý grál karetní hry Magic The Gathering

Abychom pochopili, co se to stalo, musíme skočit zpátky do roku 1993, kdy se na světlo světa dostal první Alpha set. Tohle byl set s fakt nízkým nákladem – „jen 2,61 milionů karet”. A karty byly (tradičně) rozděleny do tří kategorií: common (běžné), uncommon (neobvyklé) a rare (vzácné).

Mezi těmi vzácnými kartami bylo vytištěno jen 1100 kusů Black Lotus. Tahle karta je absolutní svatý grál nejen kvůli tomu, jak je vzácná, ale i kvůli tomu, jak je brutálně silná ve hře, až ji museli zakázat ve většině formátů.

Historická transakce

Jedna z těchto 30+ let starých karet se dochovala v naprosto luxusním stavu a byla ohodnocena americkou institucí CGC jako Pristine 10. To znamená, že karta je dokonalém stavu, a taková je na světě jen jedna jediná. Proto se v dubnu vydražila za neuvěřitelných 3 000 000 dolarů (tj. necelých 70 mega v CZK)

„Mají všechny Black Lotusy hodnotu 70 milionů korun?”

Bohužel ne, ale pokud máte doma jakýkoliv Black Lotus, tak ho rozhodně nevyhazujte. I karty v horším stavu a z jiných setů (např. IE – International Edition) můžou mít cenu od 50 000 Kč (2 000 € viz Cardmarket ke dni 31. 5. 2024).

Překonaný rekord

Tahle aukce rozsekala předchozí rekord, kdy Post Malone koupil kartu One Ring za 2 miliony dolarů (45mio Kč). Tohle bylo ke konci roku 2023 fakt velký.

Co dál?

Jsem zvědavej, jaký další mega nákup nás v budoucnu šokuje. Pro více šílených novinek ze světa sběratelství a alternativních investic sledujte Investýře. A nezapomeňte pravidelně obohacovat svoje sbírky!